Diş Beyazlatma

DİŞ BEYAZLATMA NEDİR?

Diş yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin beyazlatma jelleri yardımı ile giderilmesi işlemidir.
Diş taşı temizliği ve beyazlatma aynı şey midir?

Hayır, diş taşı temizliği ile beraber yapılan leke çıkarma işlemi ile sadece dişin dış yüzeyi temizlenirken, beyazlatma işlemi ile dişin içine işlemiş renklenmeler de ortadan kalkmaktadır. Beyazlatmada kullanılan maddeler

 

Dişler neden renklenir?

Dış kaynaklı renklenmelerin en önemli sebebi, boyar madde içeren yiyecek ve çay, kahve, kırmızı şarap gibi içeceklerin sık tüketilmesidir. Bu şekilde mine yüzeyinde açık kahverengi renklenmeler görülür. Sigara, pipo kullanımı ile de daha çok servikal bölgede sarımsı kahverengiden siyaha kadar oluşabilen renklenmeler oluşabilir. İçsel renklenmeler ise, dişlerin gelişimi sırasında alınan tetrasiklin, florür gibi bazı ilaçlardan, diş gelişimi döneminde geçirilen ateşli çocuk hastalıklarından veya genetik rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Bebeklik döneminde, mine oluşumu sırasında geçirilen ateşli hastalıklar, organik matrisin salgılanma ya da kireçlenme mekanizmasında bozukluğa sebep olarak dişlerde mavi gri veya kahverengi renklenmelere neden olabilirler. Nedeni ne olursa olsun mine beyazlatılabilir.
Beyazlatma işlemi güvenli midir yoksa dişlere herhangi bir zararı var mıdır?

Beyazlatma solüsyonlarının dişlerde yapısal bir değişiklik ve kalıcı hasarlar meydana getirdiği gözlemlenen hiçbir araştırma bulunmamaktadır. Lazer ya da ultraviyole ışığı kullanılarak solüsyon aktive edilmektedir. Doğru yöntem ve profesyonel olarak uygulandığında kesinlikle diş ve çevre dokulara sakıncası yoktur.
Dışarıdan temin edilebilen beyazlatma maddeleri ne kadar güvenilirdir?

Eczane, market ya da internetten alınabilen çeşitli beyazlatma ürünleri bulunmaktadır. Hekimin kontrolü altında olmayan bu tür yöntemlerde dişetlerinde tahriş oluşabilir, ayrıca yutulduğu taktirde vücuda zarar verebilir. Kişi bu şekilde dozu ayarlayamadığı için de ürünün etkisi azalır. Birçok beyazlatıcı özelliğe sahip diş macunu da içerdiği sert granüller nedeniyle dişte aşınmaya ve hassasiyete neden olurlar.
Beyazlatma işlemi ne kadar süre etkisini korur?

Diş beyazlatmanın süresi hastanın beslenme alışkanlıkları ve ağız bakımıyla orantılıdır.Eğer sigara , kırmızı şarap, aşırı çay ve kahve tüketimi yok ise çok uzun seneler beyazlık korunur. Aksi durumda 2 senede bir tek seanslık takviyeler gerekebilir.
Neden dişlerimi beyazlatmalıyım?

Dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları kişide psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Estetik ve restoratif materyallerin gelişmesiyle birlikte pek çok renk, şekil ve konum bozuklukları kolaylıkla çözülebilmektedir. Ancak renklenmiş dişlerin sadece beyazlatılması, diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik ve zahmetsizdir.

 

Neredeyiz

Adres ve Telefon

Adres:Gümüşpala Mh. Yeniyuvam Sk.No:27 D:1 Avcılar - İSTANBUL (Devlet Hastanesi Karşısı)
Telefon:0212 695 26 84
FAX:0212 695 26 84
E-mail:info@avcilardishekimi.com